Haber

Son dakika: Milli Risk Kalkanı Toplantısı sonrası Önder Erdoğan’dan değerli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Toplantısı’nın kapanışında değerli açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDA ÖNE ÇIKANLAR

Türkiye’yi dünyanın afetlere en hazırlıklı ülkesi yapmakta kararlıyız. Birçok riskle aynı anda uğraşan bir ülkeyiz.

Türkiye’de şehirleri başta deprem olmak üzere sel ve kuraklık gibi afetlere karşı daha hazırlıklı hale getirmek amacıyla oluşturulan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli’nin ilk toplantısı bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirildi.

“BİNLERCE ARAMA-KAYNAK EĞİTİRDİK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu görüşmeye ilişkin değerli açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye’de Jandarma Arama Kurtarma diye bir şey yoktu, Türkiye’de Polis Arama Kurtarma ekibi yoktu. Binlerce arama kurtarıcı yetiştirdik. Onlarca STK’yı akredite ettik.”

BİNALARIN ÇOĞU 1999’DAN ÖNCE YIKILDI

Bakan Soylu’nun ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum söz aldı.

Bakanın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Yıkılan binaların yüzde 96,69’unun 1999 öncesi yapılar olduğunu tespit ettik. Devletimiz ilk andan itibaren bölgedeydi. 524 bin vatandaşımız bölgeden tahliye edildi. Deprem bölgesinde yapılacak yeni konutlar 1999 yılına kadar değişmeyecek. zemir plus 3-4 kat bundan sonra da bilim ve kültürün ışığında çalışmalarımızı sürdüreceğiz.Vatandaşlarımızı güvenli ve inançlı evlerine kavuşturmanın heyecanıyla çalışıyoruz.

“405 BİN AFET KONUTU YAPILACAK”

Toplam 405 bin afet evi yapılacak. 21 bin konut için sözleşme imzalandı. Bunları yaparken şehrin en değerli yerlerinde tasarım yapıyoruz. Adıyaman Örenli’de çok uygun bir zeminde İslahiye ve Nurdağı’nda sağlam yerleşim alanları belirleyerek kentsel tasarımlarımızı gerçekleştiriyoruz.

habermengen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu