Haber

AP’den AB’ye çağrı: Macaristan’a giden fonlar dondurulsun

Fransa’nın Strazburg şehrinde devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Şura oturumunda Macaristan’a verilen AB ahenk fonlarının dondurulmasını öneren tasarı oylamaya sunuldu. Tasarı, 124 hayır oyuna karşılık 416 evet oyuyla kabul edilirken, 33 AP üyesi çekimser kaldı.

Alınan kararla AB Kurulu ve AB Komisyonu’ndan ‘Macaristan’ın baskılarına direnmeleri ve hukuk devleti koşulları ile müzakere tutumunu sürdürmeleri’ istendi.

Kararın akabinde AB Konseyi’nin AB Komisyonu’nun teklifine dayalı olarak nitelikli çoğunlukla karar alması için 19 Aralık’a kadar süresi bulunuyor.

‘Macaristan’da AB fonlarının kötüye kullanılma riski devam ediyor’

Macaristan’ın yararlandığı AB ahenk fonlarının kullanımı konusunda kaygılı olduklarını belirten AP üyeleri tarafından alınan kararda, “Macaristan’ın toparlanma ve dayanıklılık planı (RRF) ile ilgili olarak, hükümetin eylemleri nedeniyle kurtarma fonlarının henüz Macar halkına ulaşmamış olmasından üzüntü duyuyoruz. Macaristan’da AB fonlarının kötüye kullanılma riski devam ediyor. Macaristan, hukukun üstünlüğü alanındaki tüm tavsiyelere ve AB İnsan Hakları Mahkemesi ile ilgili tüm kararlara tam olarak uyana kadar Komisyon, Macaristan’ın düzenleyici planını onaylamamalıdır” ifadelerine yer verildi.

AP üyeleri ayrıyeten, Macaristan’ın AB Konseyi’ndeki oy hakkını kötüye kullandığını savunarak, “AP üyeleri, AB Komisyonu ve AB Konseyi’ne Macaristan’ın Ukrayna’ya 18 milyar euro’luk makro-finansal yardım ve global minimum kurumlar vergisi oranı muahedesi üzere değerli AB kararlarını engelleyerek, üzerlerinde uyguladığı baskıya boyun eğmemeleri davetinde bulunuyor. Karar, oy hakkının berbata kullanımının ‘herhangi bir etkiye sahip olmaması’ gerektiğini söylüyor’’ açıklamasında bulundu.

Macaristan tarafından önerilen uygunlaştırıcı tedbirler kâfi değil

AB Kurulu, 18 Eylül’de Macaristan’da yolsuzluğa ait kaygılar bulunduğu gerekçesiyle ülkeye tahsis edilen ahenk fonlarının üçte birine denk gelen 7.5 milyar euro’luk kısmının askıya alınmasını önermişti.

AB ile müzakerelerden sorumlu Macaristan Kalkınma Bakanı Tibor Navracsics ise, Macaristan’ın rastgele bir AB fonunun kaybını önlemek için Avrupa Kurulu’na verdiği 17 taahhüdün tamamını yerine getireceğini söz etmişti.

Navracsics, “Macaristan, Komisyonu şaşırtma sözü vermedi. Uygulanabileceğini bildiğimiz taahhütlerde bulunduk. Bu nedenle fon kaybıyla karşı karşıya kalmayacağız” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu