Haber

Belarus’ta eski cumhurbaşkanı adayı Tikhanovskaya 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Belarus’un eski cumhurbaşkanı adayı Svetlana Tikhanovskaya, “iktidarı ele geçirmek için anayasaya aykırı komplo kurmak, aşırılık yanlısı bir grup oluşturmak ve vatana ihanet” suçlarından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Belarus devlet ajansı Belta’nın haberine göre, Minsk Şehir Mahkemesi’ndeki duruşma sonucunda hakim, Avrupa’da yaşayan Tikhanovskaya’nın gıyabında karar verdi.

Tikhanovskaya, iktidarı ele geçirmek için anayasaya aykırı komplo kurmak, aşırılık yanlısı bir örgüt kurup yönetmek, Belarus’a yaptırım çağrısında bulunmak ve bu yönde materyaller dağıtmak, ülkenin ulusal güvenliğini baltalamak ve devleti ele geçirmek için halka çağrılar yapmakla suçlanıyor. O da vatana ihanetle suçlandı.

Mahkeme Tikhanovskaya’yı 15 yıl hapis ve yaklaşık 12.000 dolar para cezasına çarptırdı.

Tikhanovskaya’nın yanı sıra aynı suçlamalarla yurtdışında yaşayan eski Kültür Bakanı Pavel Latushko ve “Yönetim Devralma Koordinasyon Kurulu” olarak bilinen örgüt üyeleri Mariya Moroz, Olga Kavalkova, Sergey 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dilevskiy, 12’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Tikhanovskaya 2020’de oyların yüzde 10,12’sini aldı

Svetlana Tikhanovskaya, 9 Ağustos 2020’de Belarus’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukashenko’nun kazandığı seçimde Tikhanovskaya yüzde 10.12 oy aldı.

Tikhanovskaya, ülkedeki muhalefetin protesto hareketlerini örgütledi, bir süre sonra ülkeyi terk etti ve Litvanya’da yaşamaya başladı.

kurtalanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu